Jak uzyskać dofinansowanie na termomodernizację budynku?
Twój piec pamięta jeszcze czasy PRL lub lata 90.? Czujesz, że z Twojego domu ucieka ciepło? A może wiesz, że możesz więcej oszczędzać na grzaniu? Z pomocą przyjdzie Ci termomodernizacja budynku. Dofinansowanie pomoże pokryć sporą część jej kosztów. Zobacz, gdzie możesz się za nim rozejrzeć.
Jakie dotacje i dopłaty z Unii można uzyskać na termomodernizację?
Skorzystaj z programu Czyste Powietrze z UE
Program Czyste Powietrze to największe w Polsce wsparcie skierowane do osób, którym potrzebna jest termomodernizacja. Dofinansowanie z Unii mogą uzyskać właściciele albo współwłaściciele budynków mieszkalnych (lub wydzielonych księgą wieczystą lokali w budynkach jednorodzinnych). Wynosi ono maksymalnie od 30 do 37 tys. zł dla 2 poziomów:
- Podstawowego – obejmującego dotację lub dotację na częściową spłatę kredytu bankowego.
- Podwyższonego – jak wyżej, z uwzględnieniem dotacji dla gmin.
Dofinansowanie termomodernizacji z programu Czyste Powietrze ma na 2 główne cele:
- poprawę jakości powietrza,
- zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych dzięki wymianie źródeł ciepła.
Osiąga się je, poprawiając efektywność energetyczną domów dzięki termomodernizacji. Dofinansowanie obejmuje zarówno wymianę starych pieców na nowe, jak też zakup i montaż pomp ciepła, instalacji co lub cwu, wentylacji mechanicznej czy fotowoltaiki. Pokryje ono również koszty ocieplenia Twojego domu, wymiany okien i drzwi, a nawet audytu energetycznego.
Do Programu Czyste Powietrze od 1 stycznia 2019 roku zalicza się ulga termomodernizacyjna. Umożliwia odliczenie od podatku części kosztów na zakup materiałów budowlanych, urządzeń i usług związanych z termomodernizacją. Dopłaty dotyczą limitu wydatków do 53 tys. zł, a ich dowód stanowić muszą faktury VAT.
Dotacje na termomodernizację z projektu STOP Smog
Inną dotacją na termomodernizację z Unii stanowi projekt STOP Smog skierowany do gmin ubogich energetycznie. Mogą one wnioskować o wsparcie dla właścicieli lub współwłaścicieli domów, w których potrzebne są:
- wymiana lub likwidacja wysokoemisyjnych źródeł ciepła na niskoemisyjne,
- termomodernizacja jednorodzinnych budynków mieszkalnych,
- podłączenie do sieci ciepłowniczej lub gazowej.
Kwota dofinansowania dla gmin pokrywa 70% wydatków, a okres realizacji programu to 3 lata.
Aby uzyskać dofinansowanie na termomodernizację, musisz złożyć wypełniony wniosek w odpowiednim urzędzie. Zrobisz to przez Internet (online) lub osobiście. Niezbędne będzie również dostarczenie odpowiednich załączników.
Szukasz fachowego doradztwa? Ekoradcy chętnie pomogą Ci przy wnioskowaniu o dofinansowanie na termomodernizację >> [KONTAKT]