Czy warto inwestować w pompę ciepła?
Kiedy zdecydować się na instalację pompy ciepła w domu? Czy takie rozwiązanie się opłaca? Po jakim czasie zwróci się inwestycja? Dowiedz się, kiedy instalacja pompy ciepła na pewno Ci się opłaci.
Pompa ciepła – czy warto?
W obliczu rosnących cen węgla, gazu czy oleju opałowego odnawialne źródła energii stają się coraz popularniejsze. Właściciele domów jednorodzinnych decydują się na instalację w budynkach pomp ciepła wykorzystujących w 75% zieloną energię pochodzącą ze środowiska, a w 25% energię elektryczną. Pompy sprawdzają się szczególnie tam, gdzie nie ma możliwości ogrzewania domu względnie tanim gazem ziemnym.
Dlaczego?
Pompy ciepła pozwalają ogrzewać dom, wymuszając przepływ ciepła z obszaru o niższej temperaturze do obszaru o temperaturze wyższej. Posiadają też znacznie wyższy współczynnik efektywności energetycznej (COP) niż tradycyjne kotły czy ogrzewanie elektryczne. Więcej o tym, jak działają, przeczytasz tutaj: Pompy ciepła
Najpowszechniejszymi pompami są typy woda-woda, grunt-woda (pompa gruntowa) czy powietrze-woda (powietrzna pompa). Ze względu na swoją cenę oraz brak potrzeby wykonywania odwiertów właściciele domów najczęściej wybierają tę ostatnią.
Kiedy w ogóle warto inwestować w takie urządzenie? Po jakim czasie się ono zwraca i czy sprawdzi się w każdym domu?
Czy pompa ciepła się opłaca?
Aby odpowiedzieć sobie na te pytania, posłużmy się przykładem. Przyjmijmy, że montujemy pompę ciepła w domu powstałym po 2013 roku o następujących parametrach:
- Powierzchnia ogrzewania: 120 m2
- Liczba mieszkańców: 4
- Lokalizacja: Polska centralna (III strefa)
- Zapotrzebowanie na ciepło: 100 kWh/m2/rok
- Zużycie cwu na osobę: 60 litrów dziennie
Roczne zapotrzebowanie na ciepło wynikające z eksploatacji potrzebne do ogrzania cwu oraz powierzchni takiego budynku wynosi około 15000 kWh. Jak będą przedstawiały się roczne koszty ogrzewania domu oraz ciepłej wody użytkowej poszczególnymi rodzajami pomp ciepła? Oto przybliżone kwoty:
- gruntowa z planem 2-taryfowym – 2300 zł
- powietrzna – 3500 zł
- gruntowa z planem 2-taryfowym – 1400 zł
W przypadku, gdy wybór padł na inne źródła ciepła, przybliżone koszty roczne będą następujące:
- Ogrzewanie elektryczne (prąd) – 9000 zł
- Gaz (kocioł gazowy kondensacyjny) – 3300 zł
- LPG (kocioł kondensacyjny) – 6800 zł
- Olej opałowy z kotłem tradycyjnym – 6400 zł
- Olej opałowy z kotłem kondensacyjnym – 5800 zł
- Węgiel (kocioł zasypowy) – 1800 zł
- Eko-groszek – 2500 zł
- Drewno (buk) – 1900 zł
- Pellet – 2900 zł
Jeśli chcesz poznać roczne koszty energii w Twoim domu, skorzystaj z naszego kalkulatora >>
Największe różnice dostrzegalne są w przypadku ogrzewania domu z wykorzystaniem energii elektrycznej, LPG, a także oleju opałowego. Zakładając, że właściciel budynku wybrał pompę powietrzną, różnice wynoszą kilka tysięcy złotych rocznie, co w przeliczeniu na kolejne lata daje duże oszczędności i szybki zwrot inwestycji.
Różnice w ogrzewaniu domu pompą ciepła typu powietrze woda okazują się nieznaczne w porównaniu z kotłem kondensacyjnym na gaz, a nieco większe w porównaniu z pelletem czy eko-groszkiem. Pamiętajmy jednak, że pompa ciepła obok niższych kosztów ogrzewania przynosi wiele innych korzyści.
Warto dodać również, że choć najoszczędniejszym rozwiązaniem wydaje się pompa gruntowa, to koszt jej zakupu oraz instalacji znacznie przewyższa wydatki na pompę powietrzną, niekiedy nawet o kilkadziesiąt tysięcy złotych.
Ile kosztuje pompa ciepła?
Koszty montażu pompy ciepła powietrze woda w domu jednorodzinnym zależą m.in. od jego powierzchni, zużycia ciepłej wody użytkowej na jednego mieszkańca czy lokalizacji. W budynkach takich, jak podany wcześniej, koszty inwestycji zamkną się w około 30 tysiącach złotych. Dla porównania średni koszt instalacji kotłowni gazowej w domu to 18-20 tys. zł. Warto jednak pamiętać, że w przypadku kotłów dochodzą nam takie koszty, jak okresowa wymiana pieca, konserwacja, wizyta kominiarza czy koszty zabezpieczeń przeciwpożarowych.
Przy oszczędnościach rzędu kilku tysięcy złotych na rachunkach instalacja pompy ciepła zwróci się po okresie 6-8 lat. Jeśli montujemy ją w budynku o znacznie większej powierzchni, zwrot nastąpić może jeszcze szybciej.
Czy warto zastąpić pompą ciepła kocioł na gaz? Starając się odpowiedzieć sobie na to pytanie, warto przyjrzeć się innym korzyściom, które obok oszczędności daje to urządzenie.
10 korzyści, które przyniesie Ci ogrzewanie domu pompą ciepła
- Oszczędność czasu – pompy działają automatycznie – nie musimy dorzucać paliwa ani martwić obsługą.
- Dbanie o środowisko – urządzenia wykorzystują ekologiczne, przyjazne zdrowiu i odnawialne źródła energii
- Dom energooszczędny – gdy pompy ciepła uzupełni fotowoltaika czy ogrzewanie podłogowe stają się jeszcze oszczędniejsze, ponieważ im mniejsze będą straty ciepła w budynku, tym szybciej montaż pompy ciepła się zwróci.
- Wygoda – systemem możemy sterować automatycznie, używając panelu, a nawet aplikacji w smartfonie. Dzięki temu dostosowujesz temperaturę w pomieszczeniach do indywidualnych potrzeb, siedząc wygodnie na kanapie lub leżąc w łóżku.
- Uniezależnia Cię od zewnętrznych dostawców ciepła
- Bezpieczeństwo – pompy w przeciwieństwie do np. kotłów nie stwarzają zagrożenia pożarowego. Nie trzeba również ponosić kosztów związanych z bezpieczeństwem przeciwpożarowym. Ponadto dzięki pompie ciepła dom nie potrzebuje instalacji gazowej.
- Łatwość montażu i obsługi.
- Niski poziom awaryjności.
- Ogrzewanie i klimatyzacja w jednym.
- Wolność od „zakupu” i składowania paliwa
Jeśli nie masz możliwości ogrzewania swojego domu gazem ziemnym, pompa ciepła jest idealnym rozwiązaniem, dzięki któremu oszczędzisz nie tylko na rachunkach, ale i na bezpieczeństwie oraz ekologii. Zyskasz komfort ogrzewania, uniezależniając się od rosnących cen surowców.
Pamiętaj także, że pompa ciepła jest urządzeniem praktycznie bezawaryjnym, prostym w obsłudze oraz niewymagającym składowania węgla czy drewna, a dodatkowo może pełnić funkcję klimatyzacji.
Zastanawiasz się, jaki rodzaj pompy ciepła sprawdzi się u Ciebie najlepiej? Nie jesteś pewien, czy wymiana kotła na pompę Ci się opłaci? Chętnie pomożemy Ci rozwiać wątpliwości.
Skontaktuj się z nami już teraz >>